Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?

50. Mistrovtsví světa národů v lovu ryb udicí na plavanou

Slovensko – Madunice, řeka Váh

13. – 14. 9. 2003

Autor článku Mgr. Tamara Heidenreichová

Do Mistrovství světa na Slovensku se celý rok vkládaly velké naděje. Vsázelo se na to, že řeka Váh v Madunicích je nám známá, že je to voda, kde se vyhrává na cejnech, které umíme chytat, kde závodní družstvo MO ČRS Loštice – MILO vyhrálo Mistrovství Slovenska. Předpoklad, že budeme mít ty nejčerstvější nástrahy, zejména velké patentky, dával velkou šanci na úspěch.

Česká reprezentace mužů odjela v tomto složení:

Ing. Jan Heidenreich, čerstvý mistr Slovenska 2003 v jednotlivcích i v družstvech,

Milan Juřík, po neúspěchu v Bulharsku špičkově vybaven novou sedačkou a děličkou značky Tubertini, Ing. Ladislav Žigo, mistr Slovenska 2003 v družstvech, bratři Ladislav a Josef Konopáskovi, legenda české plavané z Pardubic a Dušan Bednařík, prozatím nejlepší závodník běžící soutěže GRAND PRIX 2003.

Pro práci na břehu doplnili českou reprezentaci Vojtěch Maštera, Michal Heidrich, asistent trenéra MUDr. Ladislav Žigo a já. Českou výpravu vedl státní trenér Miroslav Melcher, kterému pomáhal překladatel Václav Freylich.

Úsek mezi dvěma kaskádami na řece Váhu v Madunicích je na první pohled krásný tříkilometrový závodní úsek. Málokterá voda by dokázala pojmout najednou 195 závodníků, t. j. 39 pětičlenných družstev z celého světa. Byl to rekordní počet zúčastněných států v celé historii plavané. Poprvé se těchto závodů zúčastnila i Čína. Pořadatelé závodů se museli zaručit, že během tréninku i mistrovského závodu dokáží zajistit stabilní průtok vody. Jinak je běžné, že během závodů nejen, že se mění průtok řeky, ale i klesá i stoupá hladina. Po letošních vedrech byl všeobecně nedostatek vody. Pořadatelé však přesto dokázali zajistit zvýšený průtok vody, než bylo letos obvyklé. Voda byla velmi čistá, což ovlivnilo chování ryb. Ryba, zejména cejni, byli velice opatrní a ulovit je nebylo vůbec jednoduché. Lovily se i parmy. Parma však byla ryba, u které ani nejlepší závodník po zaseknutí nevěděl, zda ji vytáhne z vody. Často se stávalo, že se vlasec s parmou, která se držela u dna, přeříznul o ostré škebličky, kterými bylo porostlé kamenité dno.

Zdálo se, že jednofázové tréninky nám budou stačit. Při tréninku na sektoru E jsme lovili hned vedle Slováků. Náš nejbližší závodník vedle Slováků se potýkal s problémem, na který nás Slováci upozorňovali – a sice, že některá místa jsou opravdu tragická a nedá se tam chytnout spodní ryba (hloubkové rozdíly jednoho štontu o 1 až 1,5 m vody). Jeden ze Slováků během tohoto tréninku nechytil spodovou rybu, což jejich teorii o místech utvrzovalo. Našim klukům se celkem dařilo a ulovili několik velkých cejnů. Slováci, kteří na této vodě odchytali nespočet závodů, dopředu tvrdili, že sektory D a E budou nejzrádnější. Spodní ryba prý půjde ulovit jen asi na 5 nejvyšších místech sektoru E a jen na některých místech v sektoru D. Jejich předpoklad byl správný a při mistrovském závodě se potvrdil. Šlo vidět, že Slováci mají vodu přečtenou.

Druhý den tréninku byl tragický a téměř celé naše družstvo nechytilo spodní rybu. Přičítali jsme to změně počasí, ale i tomu, že patentka do krmení už nebyla příliš kvalitní a také asi půl litru malé patentky v krmení se nám zdálo málo na to, aby přilákala nějaké cejny.

Třetí den tréninku jsme seděli vedle Angličanů. Chytali jsme v průměru 3 až 5 kg velkých cejnů na závodníka a Angličany jsme tak předčili. Chytali jsme na proplavání s kulatým splávkem na jemné vlasce o průměru 0,10 až 0,12.

Čtvrtý tréninkový den na sektoru D, když jsme opět nezavadili o spodovou rybu, nás přinutil k chytání ouklejí. Stále více se rýsovalo, že mistrovský závod se může odehrát právě na ouklejích. Chytat oukleje na této vodě však nebylo jen tak a vyžadovalo to určitou ouklejovou zkušenost. Nejlépe se s ouklejovým systémem srovnal Honza, Dušan a Pepa, kteří oukleje celkem spolehlivě zasekávali. Předpokládali jsme, že při plné soustředěnosti se dá nachytat 2,5 kg ouklejí za závod.

Páteční trénink na sektoru A byl zavádějící. Jakési parmy a cejny jsme sice nachytali, ale po břehu šla informace, že Angličané na forhondu A 1 až A 6 chytají veliké parmy na těžká lízátka, silné vlasce o průměru 0,18 až 0,20, na silné amortizéry a že krmí lepenými červy s kamínky.

Už na páteční trénink se sjížděla kvanta lidí z České republiky, aby byli přítomni jedinečné události. Každý, kdo ještě sám neabsolvoval mistrovství světa mohl vidět, jak těžké je během tréninku se s vodou srovnat, jak těžké je uspět v takové konkurenci. Jak náročné je vůbec na každý tréninkový den nachystat minimálně 6 topsetů a další ouklejové pruty, absolvovat celou alchymii krmení, to je lepit červy, chystat patentku, kukly, hlínu a trefit tu správnou konzistenci krmení. Při mistrovském závodě pak jistě každý z návštěvníků cítil tu neopakovatelnou atmosféru závodů plnou napětí. Závod je obrovská rozehraná šachová partije a nedá se podcenit žádný detail, neboť vyhrává se třeba jen o rybí ocásek. Jenom jeden ze 195 závodníků tohoto mistrovství se mohl stát mistrem světa a jenom jedno družstvo z 39 zúčastněných zemí mohlo vybojovat prvenství.

Večer před prvním závodem oznámil trenér pětici závodníků, kteří budou chytat. Každý ze závodníků měl za sebou na břehu svého člověka, který mu hlídal sektor, podával informace a hlídal čas. Věděli jsme, že oukleje budou jistota, pokud se začnou chytat včas. Domluvili jsme se, že po 45 minutách, pokud nepůjde spodová ryba, půjdeme do ouklejí. Každý závodník si řekl jaké chce nástrahy, zda chce více červů na lepení s kamínky nebo více kukel a žížal. Měli jsme nádhernou, úplně čerstvou velikou patentku do krmení , kterou zajistili z českých rybníků Vojta Maštera a bratři Konopáskové. Na závod bylo povoleno 3,5 l živých nástrah, z toho 1 l mohla tvořit patentka a 17 l krmení.

Honza Heidenreich na E 27 chytil v první půlhodině velkého cejna, dvě třetiny závodu pak dochytal na ouklejích. Stačilo to na 12. místo v sektoru. Ladislav Konopásek na D 19 do ouklejí nešel, spodovou rybu nechytil a zůstal na posledním 39. místě. Milan Juřík na C 4 chytil dvě spodové ryby a vybojoval 9. místo. Pepa Konopásek na B 35 ulovil několik cejnů a získal nádherné 4. umístění. Láďa Žigo na A 12 také ulovil nějakou spodovou rybu, ale stačilo to až na 23. místo.

Po prvním závodě zůstala Česká republika na 14. místě. Bojovat o medaili už se nedalo, ale určitě bylo možné zabojovat o umístění v první desítce.

Večer před druhým závodem byl plný smíšených pocitů. Láďu Konopáska, který skončil poslední v sektoru, trenér nestřídal. Složení lidí na břehu tedy zůstalo stejné jako první den a Dušan Bednařík běhal po břehu zase jako rezerva. Trenérem stanovená taktika na druhý den zněla riskovat a jít po velkých rybách. V sobotním závodě prý spodní ryby začaly brát až po hodině a půl a všechna úspěšná družstva prý použila lepené červy s kamínky.

Los druhého dne určitě nebyl špatný. Láďa Žigo na A 23 chytil dvě spodové ryby a umístil se na 21. místě. Milan Juřík na B 31 měl na prutě několik velkých ryb, ale nevytáhl ani jednu a s váhou 0 g dosáhl umístění 38,5. Pepa Konopásek na C 16 vybojoval se spodovými rybami krásné 10. místo. Honza Heidenreich na D 39, kde na spodovou rybu neměl záběr, uhrál na ouklejích 18. místo. Láďa Konopásek bez spodové ryby na E 8 udělal umístění 27,5.

Druhý den obsadila Česká republika 26. místo. V celkovém umístění po dvou závodech jsme pak spadli na 20. místo při účasti 39 zemí světa.

Vím, že pro závodníka je těžké rozhodnutí vzít do ruky ouklejový prut a dochytat závod na drobných rybkách ve prospěch družstva když zároveň v ten moment ztrácí veškeré ambice v soutěži jednotlivců. Musíme se to však naučit.