V košíku zboží za: 0 Kč

Vyhledávání:

rozšířené

Zákazník

Registrovat

červi, rousnice, dendrobeany, patentky a hnojáci

Aktuality

Provozovatel

JP, akciová společnost, Šumperk
Loštice - Loštice, Hradská 107/21, okres Šumperk
789 83 Loštice

IČO: 15503224
DIČ: CZ15503224

Tel.: 723 312 745

E-mail
HOT-LINE

Spisová značka: B86 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Předmět podnikání: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.

e-mail : info@milocz.cz

NAVRCHOLU.cz


Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
-> Doporučte nás!

MS LRU národů Belgie '04

Z našeho archivu :

51. Mistrovství světa mužů v lovu ryb udicí na plavanou, Willenbrook - Belgie

4. - 5. Září 2004

 

Uspořádat velké rybářské klání pro 190 závodníků z 38 zemí světa připadlo letošní rok Belgii, státu, který má v historii plavané silnou pozici. Dějištěm mistrovství světa se stalo jezero Hazewinkel upravené jako veslařská trať.Tato průzračná čistá voda, hluboká více než 10 metrů byla nevyzpytatelná a uspět na ní vyžadovalo značné úsilí v tréninku a letité praktické zkušenosti o chování ryb. Domácí Belgičané, kteří nejednou získali medaili z mistrovství světa, měli domácí vodu přečtenou a patřili mezi hlavní favority.

Desetičlenná česká reprezentace odjela na neznámou vodu týden před konáním mistrovských závodů, tudíž závodníky čekalo pět tréninkových dnů, aby tutu vodu poznali. Právo reprezentace pro rok 2004 si vybojovali tito závodníci - Ing. Jan Heidenreich a Dušan Bednařík z Loštic, Vojtěch Maštera z Třebíče, Miroslav Melcher z Mohelnice , Ing.Ladislav Žigo z Českých Budějovic a náhradník Ing .Václav Freylich z Hradce Králové.

Letos poprvé v naší české reprezentaci trenér Mirek Melcher a asistent trenéra Vašek Freylich figurovali zároveň jako závodníci a celý týden také trénovali. Je to poněkud nezvyklé,neboť všechna špičková družstva měla po celý týden trenéra na břehu. Další asistent trenéra Jirka Stádník z Mladé Boleslavi, Mudr.Ladislav Žigo - táta od Ládi , Michal Heidrich ze Znojma a já jsme se snažili odvádět co nejlepší práci břehu - tedy srovnávat jak trénují závodníci z jiných zemí, vytvořit závodníkům servis kolem přípravy vnadicích směsí , chystání živých nástrah a návnad a v neposlední řadě vytvořit i zázemí, aby se po tréninku měli závodníci čeho nasytit.

Naprosto neznámá voda nebyla ani trochu přívětivá a první den tréninku nám nenabídla téměř žádné ryby. Cíleně jen se značným přemlouváním se podařilo ulovit několik malých asi čtyřcentimetrových perlínků za paláškem, které bylo možné pozorovat jak se vyhřívají na sluníčku.

Na mistrovství světa se jelo s informacemi z dříve zde konaného šampionátu, který absolvoval Láďa Jakubský a bratři Konopáskové. Vědělo se, že tehdy se zde lovili na děličku cejni i drobné ryby, které v průběhu tréninkového týdne najely ke břehu. Vyhrávalo se prý na žlutě zbarvené vnadicí směsi s převahou žluté hlíny. Tehdy se však ještě mohlo chytat na 14,5 metru dlouhou děličku. Nyní jsou povoleny jen 13 - ti metrové. Další informace byla ta, že hodně záleželo i na lose.

Na základě těchto informací zajistil trenér vnadicí směsi od firmy Sensas, která poskytla toto krmení v rámci sponzorské smlouvy. Od první chvíle tréninku se však hledání správné konzistence a složení krmení stalo klíčovým problémem a naši závodníci byli s krmením nespokojeni. Každý den se testovalo jiné krmení a žádné nepřineslo očekávané přilákání ryb. Dá se říct, že v pondělním, úterním ani středečním tréninku jsme nenachytali žádné ryby - v průměru asi dvě ryby na závodníka za dopolední trénink. Faktem je, že jiná družstva také příliš nelovila. Přesto naše neúspěšné tréninky byly alarmující. Je možné, že se sešetlo více negativních faktorů dohromady - nedobrý tréninkový los, v pondělí a v úterý už nekvalitní z domů přivezená patentka, ve středu také téměř uhynulá patentka od místního dodavatele, nesprávně zvolená vnadicí směs … Přesto, že jsme sháněli informace po břehu a snažili jsme se okopírovat krmení od Belgičanů či Angličanů, nepodařilo se nám ze zdrojů, které jsme měli k dispozici od firmy Sensas, důvěryhodné krmení vytvořit. Proto jsme se snažili ve středu večer dokoupit ještě nějaké ingredience v místním obchodě.

První úspěchy přinesl až čtvrteční trénink, kdy naši zkusili i odhoz a Mirkovi s Honzou se podařilo velké zlaté cejny ulovit. Odpoledne, kdy už některá družstva nelovila a jenom seřizovala pruty, začali lovit cejny i ostatní naši závodníci. O poznání lépe se nám dařilo až v pátečním tréninku. Na děličku se ulovili okouni, plotice, perlínci, malí cejni. Páteční trénink přinesl jakési uklidnění a závodníci si pomalu rýsovali taktiku na sobotní mistrovský závod.

Vzhledem k tomu, že celý týden trénovalo šest závodníků, stanovil trenér základní pětici závodníků. S tím, že nejhorší závodník bude v neděli střídán a nastoupí náhradník. Každý náš závodník měl za sebou na břehu svého člověka, který " hlídal břeh ", tedy informoval závodníka jak probíhá závod a srovnáním s ostatními směřoval závodníka k momentálmě nejlepšímu způsobu lovu v rámci stanovené taktiky.

Než jsme se stačili vzpamatovat, byl tady sobotní závod. Podle způsobu lovu řada závodníků z celého světa věřila, že cejni najedou na vzdálenost děliček. Na děličky se však ulovili pouze malé ryby - plotičky, okouni, perlínci. Velcí zlatí cejni se na děličku neulovili. Několik málo závodníků šlo proto během závodu do odhozu. Na sektoru šel jako první do odhozu právě náš závodník Honza Heidenreich, který si odhoz pečlivě přikrmoval. Byl to správný taktický tah. Deset ulovených ryb z děličky, velká plotice a cejn z odhozu mu vynesli nádherné 3.místo a reálnou šanci zaútočit druhý den i na medaili. Ostatním našim závodníkům se však vůbec nevedlo. V konkurenci 38 zemí světa skončila ČR na 21. Místě.

Z minulých mistrovství světa jsme měli zkušenost, že druhý závod dopadl vždy hůře než první. Faktem je, že tak špatně jako zde v posledních několika letech ČR ještě nezachytala. Dopadnout v nedělním závodě ještě hůře by byla katastrofa. Do druhého závodu místo mirka Melchra nastoupil Vašek Freylich.Vzhledem k tomu, že jsme za celý týden nedokázali vytvořit správnou vnadicí směs pro lov na děličku, rozhodli jsme se zariskovat a vsadili jsme na odhoz. Ukázalo se, že tato volba byla správná. Všichni naši závodníci ulovili z odhozu zlatého cejna - kromě Honzy Heidenreicha. Muselo ho hodně mrzet, že se nepodařilo mistrovsky uhranou trojku z prvního dne potvrdit. Značnou roli hrál i los a v některých sektorech byla místa, kam ryba prostě nepřijela. Přesto, že druhý závod nedopadl špatně ztráta z prvního dne už se nedala dohnat a celkově to stačilo až na 19.místo.

Lov na odhozové pruty, který jsme vyzkoušeli ve čtvrtek a který potom úspěšně použil Honza při prvním závodě a ostatní pak v druhém závodě, byl nesmírně náročný. Lovilo v extrémní hloubce 7 - 12 metrů na průběžné klouzavé splávky. Při silném tahu vody nebylo jednoduché udržet celý systém na zakrmeném místě. S takovýmto způsobem se naši závodníci setkali poprvé právě zde a sami doslova na koleně si museli sestavit splávky, které by tento způsob lovu vůbec umožnily. V tréninku, kdy foukal silný vítr, fungoval celý systém jinak než při závodě, kdy bylo bezvětří. Ukázalo se, že družstva, která se umístila na předních místech , měla tento systém lovu již dopředu odzkoušený a byla na něj patřičně připravena. Preciznosti v tomto způsobu lovu není možné dosáhnout za jeden nebo dva tréninkové dny. Je také s podivem, že vítězné družstvo Francie úspěšně lovilo drobné ryby na děličku - zřejmě proto, že použili fungující vnadicí směs. Našim závodníkům ryba na děličku vůbec nenajela.

Těsně ( pouze na CIPS body ) vyhráli Francouzové, druzí skončili Angličané, třetí Maďaři. Mistrem světa 2004 se stal Maďar, stříbrnou medaili vybojoval Holanďan a bronz si odnesl opět maďarský závodník. Zatleskali a poklonili jsme se těm, kteří se po zásluze stali vítězi. Vzhlíželi jsme s obdivem k těm, kteří nedělají chyby.

Každý z nás si na svých bedrech odnesl další velkou zkušenost a v srdci nezapomenutelnou atmosféru, kterou mistrovství světa má. Já jsem si navíc odnesla darovanou šiltovku s iniciálami a vlastnoručním podpisem mistra světa Belgičana Robiho Nullense, který po oba chytal vedle mého muže. Měl za sebou dav fanoušků, kteří ho po oba dny povzbuzovali, přesto, že se mu příliš nedařilo. Ten dav diváků a příznivců tohoto sportu bych chtěla někdy zažít u nás na naší české půdě. Tento sport opravdu zasluhuje obdiv. Jen zasvěcení vědí, co všechno závodní plavaná obnáší a že i zde , stejně jako v jiném vrcholovém sportu je toto umění na hranici lidských dovedností a možností. Jen souhra maličkostí, dlohodobá píle, obrovská zkušenost, bezchybnost a štěstí přinášejí vítězství.

19.místo na světě je pro Českou republiku zklamáním. Chtěli jsme se zařadit mezi nejlepších deset družstev. Tady se to nepodařilo. Uvidíme, zda se nám to popdaří v příštím roce na Mistrovství světa v Moskvě.

Mgr.Tamara Heidenreichová

Zajímavé články

© 2022 JP, akciová společnost, Šumperk | Všechna práva vyhrazena
Aplikace pro internetový obchod EasyShop ® 3.9
| © IT STUDIO s.r.o. | Zobrazit panel o souborech cookie.