V košíku zboží za: 0 Kč

Vyhledávání:

rozšířené

Zákazník

Registrovat

červi, rousnice, dendrobeany, patentky a hnojáci

Aktuality

Provozovatel

JP, akciová společnost, Šumperk
Loštice - Loštice, Hradská 107/21, okres Šumperk
789 83 Loštice

IČO: 15503224
DIČ: CZ15503224

Tel.: 723 312 745

E-mail
HOT-LINE

Spisová značka: B86 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Předmět podnikání: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.

e-mail : info@milocz.cz

NAVRCHOLU.cz


Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
-> Doporučte nás!

Rybaření v dubnu

 

 
Konečně tu máme měsíc duben, na který se těším asi ze všech nejvíce. Všude se to zazelenalo, začaly rozkvétat květiny a ptáci svým zpěvem přerušili zimní ticho. Především se však začala oteplovat voda a začalo přibývat potravy, což nutí ryby k větší potravní aktivitě, aby doplnily energii vyčerpanou v zimě a zároveň nabraly hodně nové energie k zrození nového potomstva. A to nám to dává naději, že si konečně po dlouhé zimě dobře zachytáme.V měsíci dubnu také intenzivně roztává sníh na horách, do toho přicházejí dešťové srážky a tím pádem se zvedají hladiny našich toků. V tomto článku si tedy řekneme něco o tom, jak a kde chytat, při zvýšeném stavu vody.
 
Kde ryby hledat: při zvýšeném stavu vody ryby vyhledávají místa, kde je klidnější a čistější voda a zároveň také dostatek potravy, aby doplnily energii po boji s přírodním živlem. Na takových místech se pak samozřejmě zdržují ve větším počtu a jsou při chuti! Ryby budeme tedy hledat ve větších zátokách, tišinách, ale úplně nejlepší jsou malé přítoky nebo slepá ramena, která jsou při zvýšené vodě spojena s hlavním tokem. Právě zde ryby nacházejí klid, čistější vodu a další zdroje potravy, na které se dostanou jen při zvýšeném stavu vody.
 
Na menších přítocích a slepých ramenách je třeba někdy ryby najít, protože někde jsou v menším počtu a záběry jsou spíše ojedinělé a někde jsou, jak se říká na „tři patra“ a berou na každý nához. Moje zkušenost je taková, že ryby vyjíždějí co nejvýše proti proudu, ale nebývá to vždy pravidlem. V létě třeba ryby projíždějí celý úsek sem a tam, obzvláště pak kapři.
 
Vnadění: jestliže jsme si našli vhodné místo, tak je před námi otázka, jak vnadit, v jakém množství a jaké použít vnadící směsi. Začneme výběrem vnadící směsi. Určitě si budeme chtít chytnout kapra nebo většího cejna, což by oproti zimě neměl být problém a proto budeme volit vnadící směsi, obsahující větší kousky, které lákají větší ryby. Jako příklad uvádím některé vhodné vnadící směsi MILO – SPECIAL CARPA A BREME, VIP, VIP MAGIC, GRAND PRIX a MILO SUPER. Dále, jak jsem Vám již předeslal, ryby určitě budou při chuti a proto si budeme muset připravit větší množství vnadící směsi. Použijeme tedy zhruba 1 – 2 kg suché směsi , kterou můžeme nastavit v menší míře strouhankou nebo šrotem . Uvedené množství je orientační a odpovídá lokalitě spíše menší, se slabým proudem. Hlínu můžeme přidat, ale pokud je voda více přikalená, tak přidávám hlínu světlejší nebo vůbec. Při základním vnaděním vhazuji 4 – 5 koulí vnadící směsi o velikosti pomeranče. Nesmíme zapomínat na přihazování vnadících kuliček o velikosti oříšku, abychom rybu udrželi na vnadícím místě. První přihození provádím až po prvním záběru, druhé po druhém záběru a pak již přihazuji pravidelně každou 3 až 4 minutu rybolovu. Ve vnadící směsi hraje též důležitou roli živá složka. Bohužel se u nás nesmí vnadit masnými červy, patentky jsou drahá záležitost, ale pokud si dáme práci s nasbíráním hnojáčků, tak nám to určitě přinese větší početnost záběrů. Hnojáčky je lépe nasekat, kvůli zmenšení sousta, zvýšení kvantity. Zde ale pozor! Je vhodné vzít například polovinu hnojáků, které rozsekáme a přidáme do vnadící směsi, kterou použijeme na základní vnadění, zbytek si rozdělíme na dvakrát nebo na třikrát. Kdybychom rozsekali všechny hnojáky najednou, tak by nám ti, kteří zbyli ve vnadící směsi na dovnazování, brzy zasmrádli a mohlo by dojít k odpuzení ryb.
 
Vybavení: v tomto článku se nechci zabývat pruty, protože lze chytat na match pruty, bolognesky nebo na děličku a to je na dlouhé povídání. Budu se jimi zabývat, až Vám budu popisovat jednotlivé způsoby rybolovu na řekách, či stojatých vodách. Dále pak háčky a vlasce můžeme použít silnější, než jsem Vám popisoval v zimní plavané, ale to neznamená, že tam hned dáme osmnáctku forpas a desítku háček! Nejvhodnější je začít s devítkou návazcem a 18 – 16 háčkem a později můžeme tzv. přitvrdit. Pokud záběry ustávají, tak naopak budeme muset na síle návazce a velikosti háčku ubrat. Splávek a jeho gramáž zvolíme dle hloubky a síly proudu. Pokud voda stojí nebo velice mírně teče, použijeme splávek 0,5 až 1 g, ale můžeme použít i malý anglický splávek, který dovážíme 1 – 3 mikrobroky. Jejich výhodou je pohodlné nahazování a dobrá citlivost. Nejlépe se hodí takové anglické splávky, u kterých lze odebírat nebo přidávat dovažovací podložky.

 

Jak začít: před samotným rybolovem si důkladně změříme hloubku pomocí hloubkoměru a po změření si ještě párkrát nanečisto projedeme zvolený úsek, abychom zjistili, jestli se zde nenachází nějaká vázka. Potom můžeme vhodit do vody, přesně na jedno místo, základní vnadící směs a začít chytat. Na háček napichuji nejprve menší sousto a to z toho důvodu, že prvními hladovými návštěvníky budou určitě menší ryby. Za nějakou chvíli sousto zvětšuji a zkouším, jestli nechytím větší rybu, pokud ne, tak sousto zase zmenším a vyzkouším to zase za chvíli. Než nám najedou větší ryby, tak to může nějakou dobu trvat, ale pokud budeme trpěliví, tak se určitě dočkáme.

 

 

Rybářské potřeby MILO Loštice
 

Zajímavé články

© 2022 JP, akciová společnost, Šumperk | Všechna práva vyhrazena
Aplikace pro internetový obchod EasyShop ® 3.9
| © IT STUDIO s.r.o. | Zobrazit panel o souborech cookie.