V košíku zboží za: 0 Kč

Vyhledávání:

rozšířené

Zákazník

Registrovat

červi, rousnice, dendrobeany, patentky a hnojáci

Aktuality

Provozovatel

JP, akciová společnost, Šumperk
Loštice - Loštice, Hradská 107/21, okres Šumperk
789 83 Loštice

IČO: 15503224
DIČ: CZ15503224

Tel.: 723 312 745

E-mail
HOT-LINE

Spisová značka: B86 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Předmět podnikání: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.

e-mail : info@milocz.cz

NAVRCHOLU.cz


Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
-> Doporučte nás!

Rybaření v poledne

RYBAŘENÍ V POLEDNE

 

Pan Karel Benda si jde zachytat ryby klidně v pravé poledne. Všeobecně se říká, že přes poledne ryby neberou, ale pan Karel mě však vyvedl z omylu.

 

Na náměstí v městečku Lošticích jsem narazil na rybáře, jak si zlehka vykračuje se zvláštní sedačkou na kolečkách, přes rameno modré pouzdro na pruty. Určitě pro řadového rybáře je to dost neobvyklý pohled, vzbuzující úsměv s lehkým poklepáním na čelo, ale jen do té doby, než uvidí dotyčného v akci.

 

Sledoval jsem dotyčného rybáře až k nedaleké nádrži, kde mi to již nedalo a vyzpovídal jsem ho. Chytá na plavanou a používá všechny fígle s tím spojené, aby se bavil a chytal rybu za rybou. Dokonce si pořídil děličku - 14,5 m dlouhý dělený rybářský prut, což je pro běžného rybáře v Čechách velká neznámá. Měl jsem na pana Bendu spoustu otázek, protože chytání jen tak na děličku pro zábavu vídám pouze ve městě, kde žiji u řeky Labe a Cidliny. Avšak i tento jev je zde velkou výjimkou.

 

 

Pane Bendo, chodíte na ryby takto přes pravé poledne často?

 

Chodím. Kolem desáté dopoledne vyrážím, to je můj čas. A v jednu odpoledne už mě bolí ruce, ale je to příjemný pocit z aktivní relaxace. Sbalím a rychle na odpolední. Na dlouhé vysedávání totiž nemám čas a řeknu vám, že chytat na těžko mě ani nebaví. Co jsem se dal na plavanou, chytám třikrát tolik ryb co před tím na položenou. A kdykoliv!

 

Jak jste se dostal k prutu, který jak se mylně domnívá většina rybářů, je určen ,,pouze” pro závodníky?

 

Tento způsob chytání jsem odkoukal na plavačkových závodech a navíc rád sleduji všechny rybářské novinky. Zkrátka lákalo mě vyzkoušet si tento neuvěřitelně účinný způsob rybolovu.

 

Jak dlouho již na děličku chytáte?

 

Je to již asi jeden rok, co jsem si tento prut pořídil. Chytání je samozřejmě velmi specifické a přitom objevuji stále nové poznatky, jak rybu přimět, aby vzala to, co ji nabídnu na háčku. Je to úžasně variabilní. S postupem času jsem se dostal k velice jemnému chytání.Nejjemnější vlasec, který jsem dříve znal, byl průměr 0,18 mm, nyní chytám i na vlasce slabší jak 0,15 mm. Když ryby neberou, zjemním a najednou je to to pravé a chytám jednu rybu za druhou.

 

Jaké druhy ryb chytáte?

 

V podstatě všechno - plotice, líny, perlíny, cejny, kapry, ostroretky a důležité je, že se přitom nenudím.

 

Co sedačka, na které sedáte, ta k výbavě také patří?

 

Dá se říci, že je dost nezbytná. Jednak vám díky nastavitelným nožkám umožňuje sedět rovně, což je při chytání pohodlné. Mimo jiné jsou zde držáky i na děličku.

 

Mluvili jste o nějakých plavačkových fíglech. Můžete nám nějaký prozradit?

 

Největší rozdíl od klasické, všem známé rybařiny v Čechách je v jemnosti chytání – tedy použití jemných vlasců (0,06 - 0,14), malých háčků (8 - 20), přesné naměření hloubky vody, aby nástraha byla těsně u dna, správné vyvážení splávku a vhodná volba gramážesplávku a přesné vnadění do jednoho místa. Je to opravdu neuvěřitelné, jak nepatrným detailem přinutíte rybu k záběru.

 

Jak jste na všechno přišel?

 

Mám výhodu v tom, že u nás ve městečku žije a podniká reprezentant ČR a jeden z nejšpičkovějších rybářů v plavané Ing. Heidenreich, který je mimo jiné i zástupce italské firmy MILO a má zde v Lošticích velmi dobrý rybářský obchod. Takže informace mohu čerpat přímo, jak se říká, od pramene a mimo to si mohu nejen v rybářských potřebách hned nakoupit, třeba výborné vnadící směsi MILO, ale též od této značky vyzkoušet vše , co mě zajímá. Samozřejmě čtu také rybářské časopisy, ale ne všechny se věnují této tematice na vyšší úrovni.

 

Teď v poledne chytáte na rybníku sám. Chytáte někdy i odpoledne, když je tady více rybářů. Nevadí jim, když chytáte rybu za rybou a pak je pustíte zpět do vody?

 

Jistě, také se sem odpoledne dostanu. Většinou to dopadne tak, že ti, kteří čekají na zatřepání ,,policajta“ to po půl hodině nevydrží a přijdou se sami podívat.

 

Říká se, že na kapra je třeba si počkat, chytáte je i na děličku?

 

A jak! Když mi vezme nástrahu tříkilový kapr, je to radost s amortizérem jej zdolávat. Mimochodem amortizér je guma, která je uchycena uvnitř děličky a pomáhá při zdolávání ryb svou pružností.Právě díky tomu se rybář nemusí obavát, že rybu utrhne. Guma utlumí všechny výpady i těžké ryby. Ale já nečekám jen na kapry, zkrátka chytám ryby a v tom je největší krása rybařiny!

 

 

Seděl jsem s panem Bendou ještě asi hodinu a opět jsem si potvrdil, že je to nádherná rybřina. A tak přemýšlím nad tím, že se do toho budu muset pustit také, neboť času nikdy není dost. Zvedám se, loučím s novým známým a mám v hlavě plán. Jaký? Půjdu si vybrat nějakou děličku pro začínajícího plavačkáře.

 

Václav Ehrlich

Zajímavé články

© 2022 JP, akciová společnost, Šumperk | Všechna práva vyhrazena
Aplikace pro internetový obchod EasyShop ® 3.9
| © IT STUDIO s.r.o. | Zobrazit panel o souborech cookie.