HISTORIE ZÁV. PLAVANÉ V LOŠTICÍCH

Historie závodního družstva LRU při MO ČRS Loštice

lostice historie_1

Píše se rok 1968 a loštičtí rybáři se poprvé účastní krajského přeboru jako závodníci LRU. Jsou v této soutěži absolutní amatéři a podle toho také dopadají výsledkově. Jakékoliv místo, které není poslední je dobré.

V prvních dvou letech se v družstvu objevili Josef Benda, Petr Hofmann, Josef Volf, Pavel Frank a Jan Heidenreich. V dalších letech se však pravidelně účastnili závodů krajského přeboru především Josef Benda, Jaroslav Benda, Milan Heidenreich, Jan Heidenreich. V této době se však nikdy nepodařilo dosáhnout výraznějšího úspěchu. Za zmínku snad stojí jen dvě druhá místa v soutěži družstev na krajském přeboru v 70. letech. Závody se konávaly vesměs na pískovnách, přehradách a rybnících na Ostravsku. Závodníci z Ostravska, z Rožnova, z Valašského Meziříčí či Šumperka byly prostě vždy lepší.

Výsledkový zlom v tomto sportu nastává až počátkem 90.let. V družstvu už vedlle Jana Heidenreicha závodí i Vlastislav Heidenreich a také hostující závodníci jako např. Mirek Šmíd ze Šumperka a Zdeněk Ramík z Ostravy. Družstvo v tomto složení vyhrává krajský přebor a postupuje do II. ligy. Po dvou letech se daří husarský kousek, vítězství ve II. lize a postup do I. ligy. Tahouny tohoto družstva jsou Jan. Heidenreich spolu s Vlastislavem Heidenreichem, v průběhu dalších let se pak střídají různí hostující závodníci.

V roce 1996 vyhrává družstvo ve složení Jan Heidenreich, Vlastislav Heidenreich, Marian Hason a Josef Konopásek I. ligu a stává se Mistrem ČR.

V následujícím roce pak loštické družstvo reprezentuje Českou republiku na Mistrovství světa klubů ve Španělsku v Sevile a obsazuje zde v konkurenci mnoha zemí z celého světa vynikající 8. místo.

Od této doby družstvo Loštic získává titul Mistra ČR ještě několikrát a stává se nejobávanějším soupeřem všech českých družstev na poli závodní plavané. S dalšími vítězstvími na Mistrovstvích repbubliky pak přichází další reprezentace na Mistrovstvích světa klubů. V roce 2002 v Bulharském Plovdivu vybojovaly Loštice 4. místo. Tehdy chybělo jen půl bodu a byla by světová medaile. Závodní družstvo však dosahuje mnoha jiných prvenství a medailových umístění i na prestižních mezinárodních závodech v ČR i v zahraničí. V družstvu v této době závodí vesměs hostující závodníci. Z loštických odchovanců se prosazuje jen Dušan Bednařík.

Od založení družstva v roce 1968 je stálicí a oporou sportovního družstva Ing. Jan Heidenreich, který dosáhl řady individuálních výsledků na bitevním poli nejen v ČR, ale i v zahraničí a stal se nejůspěšnějším českým závodníkem vůbec. Nejenže šestkrát vyhrál v jednotlivcích krajský přebor, ale vybojoval především titul Mezinárodního Mistra České republiky na Mušově, titul Mezinárodního Mistra Slovenska v Madunicích, titul Mezinárodního Mistra Slovenie v Mariboru.

Jedenáctkrát zvítězil v Celostátním žebříčku jednotlivců. Dvakrát vyhrál seriál Grand Prix. Dosáhl českého rekordu v hmotnosti ulovených ryb za tři hodiny závodního rybolovu, který pak ještě jednou překonal. Šestnáctkrát reprezentoval Československo a Českou republiku na mistrovstvích světa národů. Na mistrovství světa zvítězil ve svém sektoru v roce 1995 - Finsko, dále v roce 2001 v Paříži, v roce 2005 znovu ve Finsku. Od roku 2005 do roku 2007 se vždy pohyboval na předních místech celosvětového žebříčku jako nejlépe umístěný Čech. Třikrát byl v Praze vyhodnocen jako nejlepší sportovec Českého rybářského svazu.

Je třeba říci, že Loštice jsou určitě nejmenší město, nejen v ČR, ale i ve světě, kde tento sport, v Česku málo známý, ve světě však značně populární a rozšířený, dosáhlo tak obrovských, do dnešní doby možná i dost dobře nedoceněných úspěchů.