JAK SE Z OBYČEJNÉHO RYBÁŘE STAL NEOBYČEJNÝ ZÁVODNÍK

Rozhovor v časopise Sportovní rybolov 2004. 

Jak se z obyčejného rybáře stal neobyčejný závodník
JanHeindreich4_musov
redaktor: "Honzo, dnes jsi na vrcholu závodnické kariéry. Co však předcházelo těmto úspěchům, jaké vlastně byly Tvoje závodnické začátky?"

Ing. Heidenreich: "Ryby mě bavilo lovit už od dětských let. Naučil jsem se snad všechny způsoby lovu, položená, přívlač, muškaření, plavaná. U vody jsem trávil téměř všechen volný čas a poznával jsem chování ryb v nejrůznějších situacích. Všichni rybáři nosili ulovené větší ryby domů na jídlo. Dělal jsem to taky. Když těch kaprů, pstruhů a štik bylo až příliš a nikdo z rodiny už je jíst nechtěl, začal jsem ryby pouštět zpět. Myslel jsem si, že o rybolovu vím téměř vše a když jsem se dozvěděl ve svých 14-ti letech, že existuje celostátně organizovaná soutěž LRU, ihned jsem se přihlásil do krajského přeboru. Při prvním závodě jsem však dostal pořádně na frak. Najednou jako kdybych nikdy ryby nechytal a nic jsem neuměl. Neodradilo mě to a řekl jsem si, že příště to musí být lepší. Sháněl jsem informace, dostupné jemnější nádobíčko, začal jsem vyrábět vnadící směsi, pěstovat červy, lovit patentky atd. Nebylo to hned, ale za několik let se výsledky začaly dostavovat."
jh(1)
redaktor : "Je ve výčtu mnoha úspěchů také nějaký, kterého si nejvíce vážíš?"

Ing. Heidenreich: "Závodník závodí proto, aby zvítězil. Každé vítězství nepřichází samo sebou a je zadostiučiněním a motivací. Nejvíce si vážím svých sektorových prvenství na Mistrovství světa ve Finsku v roce 1995 a v Paříži v roce 2001."
F1(2)
redaktor : "Obdivuji Tvoje soustředění na závod i způsob lovu, jaká je však Tvoje závodní filosofie?"

Ing. Heidenreich: "Především kvalitní příprava na závod, optimální sestavení desítek detailů na základě poznatků před závodem a jasná strategie pro vlastní závod. Abych to více vysvětlil, každý závod je jiný a proto na každý závod zvláště je nutná příprava prutů, gramáže splávků, montáže systémů, dostatek návazců .... Zvlášť dělička, zvlášť odhozové pruty, zvlášť biče. Dále příprava ostatních pomůcek – sedačka, různé držáky, stojánky, nádoby, deštník, slunečník s ohledem na různé podmínky. Příprava vnadící směsi, příprava návnad a nástrah poněvadž vždy je to trošku odlišné. Závody se od sebe liší podle zeměpisné polohy, ročního období, denního času, počasí, typu vody (stojatá nebo tekoucí, čistá nebo kalná, teplá nebo studená, hladová nebo sytá atd.), druhů ryb, hustotě zarybnění, počtu závodníků ...... Dopředu si stanovím postup při dvouhodinové přípravě před závodem a základní taktiku pro závod. Náhradní variantu si připravuji zpravidla jednu, výjimečně dvě. Mojí filosofií je nepodcenit nic ze všech drobností. To je základ úspěchu."
fotka_vybava
redaktor: "Velice kladně hodnotím Tvůj vstřícný postoj k mladým závodníkům, pro letošní rok je vítězné prvoligové družstvo MILO Loštic doplněno o juniora, není to však příliš riskantní?"

Ing. Heidenreich:
"V našem sportu není určitě nic zase tak moc riskantní. Když letos v I. lize neobhájíme prvenství a nezískáme medaili na Mistrovství republiky, tak to určitě pro nás nebude žádná tragedie. Vždyť už jsme téměř všechny závody několikrát v minulosti vyhráli. Soutěže tak mohou být naopak zajímavější . Budoucnost určitě stojí na mládí."
gp+
redaktor: "Za svůj život jsi ulovil obrovské množství ryb, které ohleduplně vracíš vodě. Kdyby mezi nimi byla zlatá rybka, jaká budou Tvoje přání?"

Ing. Heidenreich: "Tři přání? Aby na moc a moc dlouho vydržel u nás mír, aby zmizela lidská nenávist a přibývalo více životních radostí."
gp(1)
redaktor: "Děkuji za rozhovor. A protože se v těchto dnech dožíváš významného životního jubilea, dovol abych Ti jménem našich čtenářů, přátel z řad závodníků i dalších příznivců popřál do dalších let pevné zdraví, mnoho dalších závodnických úspěchů a splnění Tvých přání."
F23