LOV NA PROPAD

Způsob lovu: PROPADÁVAČKA. Autor článku: Ing. Jan Heidenreich. Publikováno v časopise Sportovní rybolov.
clanek_propadavacka1111111111
Tato technika lovu není určitě jen pro závodníky, ale svou jednoduchostí a efektivitou je přímo předurčena každému rybáři v každém věku. Metoda je účinná v každém ročním období, každém denním čase a ulovíme s ní téměř všechny druhy ryb všech velikostech. Účinnost lovu je dána především na základě velmi přirozeného podání naší nástrahy tak, že ryby téměř netuší žádný odpor po záběru, a ulovíme tak i ty nejopatrnější ,,popíchané“ jedince. Jak tedy správně na to? Základem je samonosný, vysoce předvážený splávek, jehož hmotnost nám umožní nahození na požadovanou vzdálenost lovu od břehu.


Můžeme lovit ve vzdálenostech 20 - 70 metrů. Na kratší vzdálenost nám postačí splávky 4 - 6 g, na větší vzdálenost splávky větší, běžně však používám splávky až 16, 18, 20 g, se kterými lovím skutečně až oněch 70 metrů daleko, a to i za silného větru. Splávek musí být tak předvážen, že když jej volně bez další zátěže nahodíme do vody, vyčnívá nad hladinou jen 3 - 4 cm dlouhá anténka.


Na anténce moc záleží. Musí být dobře viditelná na hladině i na velkou vzdálenost, a to i ve vlnách při odlesku hladiny. Používám převážně splávky MILO, které mají širokou, dutou a proříznutou anténu. Při záběru voda anténkou proteče a nevzniká zde téměř žádný odpor. Velmi dobré je též mít i výměnné nástavce antény různých barev, poněvadž během lovu se nám často mění odraz hladiny podle slunce a větru. Vystačíme však bohatě s barvou žlutou, oranžovou a černou.


Splávek je na vlasci připevněn pevně pomocí speciálního úchytu, kterému říkáme ,,téčko“, protože připomíná tvarem písmeno T. Silikonové hadičky navlékneme na vlasec. Ve zvolené vzdálenosti, kde chceme instalovat splávek na vlasci (lovná hloubka), zastrčíme grafitový trn téčka do silikonové hadičky. Vlasec 2x až 3x obtočíme kolem pryžového obalu téčka a zajistíme zasunutím druhého trnu do druhé silikonové hadičky.
Od splávku k háčku instalujeme na vlasec jen minimální zátěž. Většinou jeden, maximálně dva broky a obratlík pro návazec s háčkem. Při bezvětří není potřeba dávat brok žádný, pokud ovšem nelovíme cejny (zde je broček dobrý, protože záběr je vidět při pozdvižení anténky).


Za větru, kdy voda proudí, je dobré nějaký brok přidat, aby nám háček s nástrahou propadl až ke dnu. Proto je dobré používat splávky, které mají mosazné odnímatelné podložky nad šroubovacím obratlíkem. Při nutnosti zvětšení zátěže na vlasci, tj. přidání bročku, můžeme jednoduše odebrat podložku a splávek funguje jako dřív.


Když nemáte takovýto splávek, můžete používat různě předvážená téčka. Při sundávání broku z vlasce je někdy značně obtížné brok rozevřít. Lámeme si nehty, řežeme do broku nožem a dříve než sundáme brok, spíše přetrhneme vlasec. Za tímto účelem existuje neocenitelná pomůcka - speciální kleště, kterými jedním pohybem bez jakéhokoliv poškození vlasce sundáme i ten nejtvrdší brok. Při nahození nám nejdříve letí splávek, až za ním vlasec s brokem, obratlíkem a háčkem. Systém se téměř nemotá. Abychom házeli přesně, daleko i za větru, je nutné, aby splávek byl rovný a měl křidélka. Funguje potom i jako vystřelený šíp. Velmi vhodné je používat potácivé vlasce, které se nám po nahození rychle potopí a nedělají na hladině ,,pytel“, který nám odtahuje splávek z lovného místa.


V každém případě je však třeba po nahození zasunout špičku prutu pod hladinu a rychle a krátce škubnout. Tím dostaneme vlasec pod hladinu okamžitě. Splávek pak krásně drží na lovném místě ,,jako parník“ a to i za silného větru, poněvadž jako nízko položené těžiště snadno odolá hladinovému proudění. Nyní už umíme nainstalovat systém a přesně nahodit. Jak ale přinutit ryby, aby nám začali brát? Aby náš lov nebyl náhodný, musíme ryby přilákat a aktivovat. K tomu nám postačí trochu strouhanky, šrotu a hlíny. Samozřejmě speciální vnadící směsi jsou lepší, ale když jsme u vody sami udělá stejnou službu. Nejdůležitější zde je skutečnost nakrmit pokud možno co nejpřesněji v místě, kde chceme lovit.


K tomuto účelu je nutné pořídit si kvalitní prak na krmení s dostatečným dostřelem. Hrábnutím do vnadící směsi umačkneme váleček o velikosti holubího vejce, vložíme do košíčku a vystřelíme. Správná vnadící směs nesmí být tvrdá. Musí se rozbít o hladinu a propadávat v rozdrobených částečkách ke dnu. Již po několika vystřeleních nám ryby zareagují, a to třeba i v parném letním poledni, kdy jsou jinak netečné. Začnou se zajímat o propadávající drobečky ve sloupci vody. Po několika výstřelech odložíme prak, na píchneme na háček kousek housky nebo červíka a nahodíme splávek tam, kde jsme předtím stříleli směs. Ryby okamžitě zareagují na šplouchnutí splávku na hladinu. Místo spousty malých drobečků však ke dnu pomaličku a přirozeně propadává náš červík. Věřte, či nevěřte - ke dnu nedopadne. Záběr je okamžitý. Po záseku a zdolání ryby vezmeme prak a jednou znovu vystřelíme. Potom opět nahodíme splávek. Znovu záběr, znovu ryba atd.


Nejdříve nám najednou a berou ryby menší. Větší ryby - kapři a amuři - trochu později, ale často velmi spolehlivě. Dva pruty se takto nedají obsluhovat. Ostatní rybáři lovící na položenou, kteří jsou od rána bez záběru, se nestačí divit. Když nám náhodou záběr nepřijde i po propadu až na dno, počkáme několik desítek vteřin a mírně popotáhneme pootočením kličky navijáku. Záběr na sebe nenechá dlouho čekat.


Existuje zde jedno zásadní pravidlo. Čím slabší vlasec a čím menší háček, tím více záběrů. Také však pochopitelně více rizik, Když na prutu ucítíme po záseku velkou rybu a máme jemné ,,nářadí“, odjistíme zpětný chod navijáku. Tímto zvládneme první nápor i velkého kapra. Ať si točí klikou. Sebelepší brzda navijáku není schopna dostatečně reagovat. Při zpětném chodu kliky se nám navíc nepřekrucuje vlasec. Takto zdoláme skutečně i velké ryby.


Doporučuji všem našim rybářům, aby propadávačku zkusili. Určitě mi potom dají za pravdu, jak nádherný je to rybolov.

Ve výbavě každého moderního rybáře by neměl chybět jeden plavačkový prut pro tento způsob lovu. Například pruty MILO Helios Prestige Match nebo MILO Premiership Match Power Float jsou velmi vhodné pro každého rybáře. Jste-li příznivci teleskopických prutů, pak zvolte MILO Chromium KX 101 Telematch nebo MILO Premiership Telematch, všechny tyto pruty od firmy MILO mohu doporučit. Špičkou jsou pak navijáky Shimano. Srovnatelný je náš úžasně rychlý naviják MILO Chromium za skvělou cenu.

Ing. Heidenreich
clanek_propadavacka1111clanek_propadavacka11222clanek_propadavacka3333clanek_propadavacka4444(1)