LOV S DĚLIČKOU


Někdo má v oblibě stojatou vodu, někdo tekoucí. Já patřím mezi vyznavače tekoucích vod. Snad je to proto, že tekoucí vodu navštěvuje méně rybářů, příroda je zde hezčí, můžu zde pozorovat více živočichů a rozmanitost ryb je také větší. Stojaté vody v žádném případě nezavrhuji a rád na nich chytám, ale tekoucí vody mě prostě přitahují více. Na tekoucích vodách, je nejúčinnějším způsobem lov na děličku - 9 až 14,5 m dlouhý prut. Jeho největší výhodou je přesnost a přirozené navádění nástrahy. Jak taková dělička vypadá a z čeho se skládá, si řekneme nyní.

Dělička - je složená z dílů, které se nasazují na sebe (na rozdíl od biče, který je teleskopický, rozkládá se vysouváním), jen první dva nebo tři díly jsou teleskopické. U děličky můžeme mít i náhradní topsety, na kterých máme udice s různými splávky apod.

Topset - se skládá ze dvou až šesti dílů a jeho délku volíme dle hloubky, kde chceme lovit, například když máme hloubku 3 m, tak si rozděláme čtyřdílný topset, jehož délka je asi 4 m. Volíme tedy vždy zhruba o jeden metr delší topset než je hloubka, protože splávek by měl být asi 1 m od špičky. Pokud máme splávek úplně u špičky, tak nástrahu nenavedeme tak, jak bychom měli. Při zdolávání děličku zasunujeme za sebe, nejlépe po speciální rolně a oddělujeme topset, na kterém dokončíme zdolávání. Do každého topsetu musíme nainstalovat amortizér a další součásti – zde je jejich popis:

Amortizér - je to vlastně slaboučká guma kterou umístíme do dutého topsetu. Při záseku a následovném zdolávání vyjíždí nebo zajíždí do topsetu, a tím tlumí výpady ryby. Dokáže se natáhnout až desetinásobně, což nám umožní zdolat sebevětší rybu. Amortizér se vyrábí v různých tloušťkách a délkách. Většinou je v návinu 6 m, což nám vystačí na 2 až 4 topsety, samozřejmě podle jejich délky. Tloušťku amortizéru volíme dle velikosti ryb. Když předpokládáme lovení malých ryb na slabé návazcové vlasce, volíme slabý amortizér o průměru asi 0,65 mm až 0,95 mm, a pokud jdeme třeba na kapry, tak volíme amortizér o průměru 1,25 mm až 2,0 mm. Amortizér musí být v prutu nějak upevněn, a proto následuje úchyt amortizéru.

Úchyt amortizéru - je pomůcka, která ukončuje amortizér uvnitř topsetu. Je několik druhů, ale v poslední době se používá nejvíce tzv. namotávací úchyt. Jeho výhodou je, že se na něj dá amortizér namotávat, čímž vlastně regulujeme napjatost a citlivost amortizéru, a další výhoda je jeho velikost a šířka. Prostě se dá upravit tak, aby nám pasoval do různých typů děliček.

Spojka amortizéru s vlascem - je pomůcka, která ukončuje amortizér zvenku. Spojka má dva konce - prvním koncem provlečeme amortizér, uděláme uzel, který zajistíme kloboučkem. Druhý konec má háček, do kterého vložíme koncovou smyčku navázané udice a zajistíme ho kroužkem, který se posunuje po tělu spojky. Zde bych obzvláště chtěl upozornit na jednu věc. Dávejte přednost kvalitním spojkám. Právě zajišťovací kroužek se u levných a nekvalitních spojek pohybuje volně, a může se tak uvolnit celá udice, která nám odplave i s rybou.

Teflonová průchodka - amortizér vychází špičkou ven z topsetu a zde hrozí jeho poškození o hrany grafitové špičky. Tomuto právě zabraňuje teflonová průchodka, kterou nalepíme na konec špičky. Teflonová průchodka má zaoblený konec, po kterém amortizér může bez poškození klouzat, a zároveň nám ještě chrání konec špičky, která má tendenci po nárazech spojky se s amortizérem třepit.

Jak amortizér nainstalujeme do topsetu - nejdříve musíme provléknout amortizér špičkou pomocí tzv. struny na amortizér. Je to ocelová struna, která má na konci očko. Tuto strunu provlékneme špičkou od vrchu a až nám vyjede na druhém (silnějším) konci špičky, tak do očka navlékneme amortizér a strunu vytáhneme zpět ven ze špičky. Na konec amortizéru, který jsme právě protáhli špičkou navlečeme klobouček od spojky amortizéru s vlascem a následně ho dál provlečeme do dírky, která je ve spojce, uděláme uzel, přes který přetáhneme klobouček. Potom špičku s amortizérem ,,prohodíme” druhým dílem od topsetu a pokud chceme mít amortizér ve dvou dílech, tak amortizér ustřihneme a uděláme na konci pomocí uzlu očko. Předtím než toto očko navlečeme do namotávacího úchytu začneme amortizér namotávat na úchyt, abychom ho napnuli, tak si ještě přivážeme na úchyt silnější vlasec nebo nit, protože nám úchyt zajede dovnitř topsetu. Pomocí tohoto triku můžeme úchyt vytáhnout ven a namotat nebo odmotat amortizér, a tím vlastně seřídit citlivost amortizéru. Pokud chceme mít amortizér ve třech dílech, tak musíme špičku ,,prohodit“ třetím a pak druhým dílem topsetu. Amortizér dáváme do dvou dílů tehdy, když chceme chytat menší ryby a na slabší amortizér. Jestliže jdeme na větší ryby, instalujeme do topsetu amortizér silnější a do více dílů, třeba do tří, ale můžeme ho nainstalovat i do čtyř nebo dokonce i pěti dílů topsetu. Toto však nebývá pravidlem a záleží jen na zkušenosti rybáře. Závodníci v plavané mají v zásobě různé špičky s různými amortizéry, které mění třeba během tréninku nebo závodu podle dané situace.


clanek_lov s delickou_2222
Začátečníkům a běžným rybářům doporučujeme Gerardix 1750, Gerardix 2005 Robocarp nebo Gerardix 771 Robocarp. Pro závodníky doporučujeme Maranello Supermatch, Gerardix Podium či Maranello Premiercarp. Pokud některé z děliček nemáme na eshopu, napište nám.


delicka_2 delicka_3(1)
delicka_4

delicka_1