NEBOJTE SE CHYTAT NA ZÁVODECH

Májový přebor MILO CUP 2005 – Poděbrady, řeka Cidlina
neb1
Mnoho rybářů už jistě zažilo gulášové závody, kde se hraje o prasátko, pije se u toho pivečko a vyhrává muzika nebo velké závody, kde se sedí takřka tělo na tělo okolo rybníka a soutěží se třeba i o auto. Tyto závody mívají svá specifická pravidla, které určuje pořadatel. Většinou se nemůže vnadit a chytá se na náhodu. Nachytané ryby se měří na centimetry a vyhrává ten, kdo má v součtu nejvíce centimetrů. Ale ! Ten, kdo ryby měří třeba někomu přidá, jinému ubere. Někdy se hodnotí pouze ulovení kapři, jiné ryby ne. Nejspravedlivějš hodnocení je hodnocení vážením. Digitální váha je nekompromisní, nikomu nenadržuje a nedá se ošidit. Na závodech v lovu ryb udicí na plavanou, která je uznávanou sportovní disciplínou se ryby váží s přesností na 0,002 kg. Tam závodníci bojují doslova o rybí ocásek Sportovní rybáři provozující tuto zálibu na závodní úrovni absolvují takové závody téměř každý týden. Musí absolvovat mnoho závodů, aby si udrželi výkonnost. Ti nejlepší, kteří chtějí reprezentovat Českou republiku na mistrovstvích světa pak musí této sportovní disciplíně obětovat celé jaro a léto.
neb2
První velké závody v lovu ryb udicí na plavanou – MILO CUP 2005 zahajující seriál závodů GRAND PRIX uspořádali první květnový víkend členové MO ČRS Loštice ve spolupráci s MO ČRS Poděbrady a Libice na řece Cidlině v Poděbradech. Tyto májové závody mají svou tradici a každoročně se sem sjede na zahájení sezóny okolo 120 rybářů z celé republiky. Sešly se zde všechny kategorie soutěžících- kadeti a junioři, ženy, muži a hendikepovaní. Za krásnou rybařinou přijelo i několik výborných Italů. Sešla se zde celá reprezentační elita českých závodníků - Ing. Heidenreich, Maštera, Bednařík, Melcher, Prášek, Juřík. Chyběli jen bratři Konopáskové a Ing. Žigo.

Většina rybářských závodů, tak je všichni známe, se odehrává s odhozovým prutem a navijákem. Na těchto závodech se však chytalo na 13 m dlouhé pruty - děličky. Proč ? Protože tento způsob lovu je nejúčinnější. Když ryba nebere, na děličku ji přece jen vydráždíte a ulovíte. S děličkou chytáte přesně v tom místě, kde jste zakrmili a dokážete rybě nabídnout sousto přesně před čumák. Ti nejlepší závodníci jsou s děličkou doslova sžití a i neznatelný záběr intuitivně rozeznají. Dělička je opravdu lovná zbraň! Řada lidí, ktará zde zvody shlédla, viděla tento způsob lovu poprvé a udiveně se vyptávala. Např . v Itálii je lov na děličku tak běžný jako u nás lov na položenou.
Jaká jsou pravidla bodovaných závodů v lovu ryb udicí na plavanou ve srovnání s gulášovými závody? Pravidla LRU – plavaná jsou pořád stejná. Soutěží se podle závodního a soutěžního řádu, který vydává rada ČRS.

Mezi nejzákladnější pravidla patří např. :

• rybář musí lovit v sektoru jemu vymezeném, který si vylosoval. Ryba, která při zdolávání zajede k sousedovi, se nepočítá.

• loví se přesně tři hodiny, ryby se uchovávají ve velkých vezírcích o průměru nejméně 40 cm, po zvážení se ryby pouští ihned zpět do vody

• množství vnadících směsí a živých návnad je omezeno: 17 litrů krmení a 2,5 litru živých návnad. Pořadatel může ještě podle charakteru vody krmení i návnady omezit.

• může se lovit pouze na jeden prut


Jaký je největší rozdíl ve srovnání s gulášovými závody?
V soutěžích plavané se loví přes pravé poledne, kdy ryba moc nebere. Loví se na jemné vlasce o průměru 0,06 – 0,20 a malé háčky velikosti 10 –22 . Ryba ulovená na malý háček šetrně zdolaná, nebývá poraněná a puštěna zpět do vody může být další den chycena znovu. Každý z rybářů na závodní úrovni ctí každou rybu a chová se k ní maximálně šetrně. Zažitá představa o závodní plavané je ta, že se loví jen malé ryby. Je to však představa opravdu mylná. Na plavanou se loví vše. Zkušený plavačkář dokáže v pohodě ulovit na děličku 3 kg kapra. Dokonce byl uloven na děličku na vlasec č.12 a háček č.14 osmikilový tolstolobik ! Dělička umožňuje použití těchto jemných udic, neboť vlasec je spojen s amortizérem- gumou, která spolehlivě utlumí výpad ryby, která se postupně unaví a je zdolána. A takovéto zdolávání je pak opravdovým zážitkem.
Jaké ryby se lovily na Cidlině ? Především nádherní kiloví cejni. Řeka Cidlina byla vždy pověstná svou rybí obsádkou, kde většinu tvořil sumeček americký. Letos se však žádní sumečci nechytali.Takže ti rybáři, kteří vsadili na sumečky, neuspěli. Bylo potřeba zavnadit kvalitní cejnovou směsí a patentkami, aby najeli velcí cejni. Cejni brali velmi opatrně a jen ti nejlepší dokázali nalovit i přes 10 kg ryb za tři hodiny. Nejlépe se vedlo Ing.Karlu Nováčkovi, který vyhrál svůj sektor v sobotu i v neděli a stal se tak s přehledem vítězem MILO CUPU.
Na závodech se objevila celá řada nových tváří. Přibývá rybářů, kteří mají zájem o plavanou. Asi už je nebaví čekat dlouhé hodiny na záběr velké ryby. Sportovní plavaná přináší zážitek z intenzivního lovu jakýchkoliv ryb. Závody navíc přinášejí adrenalin a opravdové odreagování od každodenního stresu, zejména když vám ryba bere a sousedovi ne. Proto neváhejte a nebojte se chytat na závodech tohoto typu . I když třeba nezvítězíte, získáte celou řadu zkušeností a poznatků.
neb7  neb8