PLAVANÁ JAKO SPORTOVNÍ DISCIPLÍNA

Lov ryb udicí na plavanou jako sportovní disciplína na vrcholové úrovni
plavana 2
Mnoho dobrých rybářů se už určitě dostalo do situace, že loví pravidelně tolik ryb, že nikdo v rodině už nechce ryby jíst a známí mají už taky plný mražák. Ale jen málokterý z nich ví, že rybářské umění se dá zúročit ve sportovní disciplíně nazvané lov ryb udicí na plavanou. Závodník chytá ryby ve vylosovaném úseku většinou deset metrů širokém. Zde loví přesně tři hodiny. Ulovené ryby se poté zváží a nepoškozené pustí zpět do vody.
vaha2
Tato sportovní disciplína je populární zejména v Itálii, Anglii, Francii, kde má tento sport širokou základnu a podporu od dětského věku. Jako zajímavá sportovní disciplína pro všechny věkové kategorie se dostává tento sport do popředí i u nás. Od dubna do října probíhá řada pohárových závodů přístupná všem registrovaným závodníkům i běžným rybářům. Nejlepší závodníci, kteří dosáhnou nominačních kritérií pak reprezentují Českou republiku na mistrovství světa národů. Mistrovství světa se zpravidla účastní 35 zemí světa. Jedná se o soutěž pětičlenných družstev, což představuje 175 závodníků, kteří se spolu najednou utkají. Jen jeden z nich se však může stát mistrem světa. Mistrovství světa se koná ve všech kategoríích – kadeti a junioři, ženy, muži. Provozovat tento sport na vrcholové úrovni vyžaduje maximální dovednost, disciplínu, finanční zázemí a čas. Jako zájmový sport je však dostupný všem, kteří chtějí chytat ryby pro zábavu.
paris 2
Vedle pohárových závodů jednotlivců běží vrcholná soutěž čtyřčlenných družstev - I.LIGA. Družstvo se musí do I.ligy probojovat stejně jako třeba ve fotbale přes divize, krajské přebory a II.ligy. V České republice mezi sebou bojuje 14 prvoligových družstev o postup na Mistrovství světa klubů a na Mistrovství Evropy. V posledních deseti letech mezi největší favority patřila družstva zejména z Pardubic a Loštic.
pla