PŘÍPRAVA VNADÍCÍ SMĚSI

Vyšší škola plavané
Způsob přípravy vnadící směsi na kaprový závod a její použití
clanek_krmeni_111

Použité krmení a komponenty: kukuřičný šrot, Milo Vip, Special Carpa, kukuřice v nálevu.
Nejdříve kukuřičný šrot namočíme ve vodě a necháme několik hodin bobtnat. Směs Special Carpa a Vip v suchém stavu dokonale promícháme a co nejlépe rozpracujeme, potom přesypeme kukuřicí i s nálevem a znovu promícháme. Po dokonalém promíchání necháme asi půl hodiny odstát a poté zkontrolujeme vlhkost. Je-li směs příliš suchá, při zmáčknutí v hrsti se rozpadá a není soudržná, pak je nutné směs přivlhčit a znovu dokonale rozmíchat. Správně navlhčenou směs překatrujeme přes síto s velikostí ok 4 x 4 mm, čímž hrudky od sebe oddělíme a dosáhneme jednotné konzistence. Kátrování je často opomíjený, ale nezbytný proces. Takto připravenou vnadící směs vložíme do kbelíku, který zakryjeme a necháme nejméně dvě hodiny před použitím dozrát.
clanek_krmeni_222
Pět minut před vnaděním přisypeme do vnadící směsi patentky (larvy pakomára) nebo masové červy, případně hnojní červy. Znovu dokonale promícháme. Z této směsi umačkáme menší koule velikosti mandarinky při vnadění prakem (do vzdálenosti 40-70 metrů). Větší koule pak pro vnadění rukou v blízkosti břehu (10 až 20 metrů). Vnadíme pokud možno co nejpřesněji dvě lovná místa. Např. jedno místo prakem do vzdálenosti 45 m asi 20 koulí s optimálním rozptylem 2,5 m. Druhé místo ve vzdálenosti asi 14 metrů od břehu, optimální rozptyl 60 m – celkem asi 10 koulí.
clanek_krmeni_333MILO
Část vnadící směsi bez živých návnad si ponecháme na přikrmování během následného lovu. Přikrmovat můžeme až tehdy, když nám ryba na zakrmené místo najela, spolehlivě bere a jestliže jsme již ulovili alespoň 4 - 6 ryb. Při přikrmování vždy přidáme do krmení hrstičku živé návnady. A krmíme co nejpravidelněji. Pět kuliček krmení a potom pauza může kapry dokonale rozplašit. Pravidelné frekvence krmení (jedna hrstička krmení každé tři minuty) ryby udržuje na zakrmeném místě.
clanek_krmeni_444
Pro běžnou rybařinu lze vnadící směs připravit obdobným způsobem, ale mnohem levněji. Vystačíme si se směsí Special Carpa, pro namočení použijeme běžný kukuřičný nebo ječný šrot, místo směsi Vip můžeme použít rohlíkovou nebo chlebovou strouhankou. Živé návnady můžeme klidně vynechat. Jako nástrahu na háček při vynechání živých návnad můžeme použít klidně zrnko kukuřice, pařený rohlík nebo kuličku těsta.
clanek_krmeni_555
Pokud jsou ve vodě kapři, budou nám při přesném vnadění dříve či později najíždět a při přesném vnadění dříve či později najíždět a při pravidelném dokrmování budou spolehlivě brát nejen na plavanou, ale i na položenou. Čím jemněji budeme chytat, tím více budeme mít záběrů a více rybářských zážitků.
clanek_krmeni_66666
clanek_krmeni_777
clanek_krmeni_888