RYBÁŘSKÁ SEDAČKA

redhaart

Redheart 2010 - 4C8PN2010

Když se řekne rybářská sedačka většině lidí se asi vybaví obyčejná kovová židlička s nohama do kříže nebo pohodlné křeslo pro kapraře, ve kterém se dá strávit i noc. Málokdo si vybaví sedačku, kterou používají plavačkáři. Několikrát jsem se v praxi setkala s tím, že běžní rybáři vůbec nechápou k čemu je taková sedačka potřebná na chytání ryb. Proč je potřeba mít dobrou sedačku pochopí až ten, kdo vezme do ruky děličku. Proč je nezbytné mít dobrou sedačku ví každý, kdo okusil závodní plavanou. Prostě ten, kdo chce provozovat závodní plavanou ,se bez sedačky neobejde.
Rybářské sedačce se mezi plavačkáři říká bedna a je jich celá škála. Od nejjednodušších plastových a hliníkových sedaček až po ty šité doslova na míru. Pokud se plavaná provozuje na vrcholové úrovni, je potřeba mít opravdu bednu, která pasuje závodníkovi do všech detailů.

Diamond- 4C8PN0M25

Je několik důvodů, proč je bedna ve sportovní plavané zapotřebí:

Rybář přijde k vodě na jemu přidělené místo, na které se musí usadit. Vylosované místo si však dopředu nevybere a často to bývá krkolomný nerovný břeh. Rozloží si tedy bednu, která má teleskopické nohy a vytvoří si pevné zázemí.Vždy je potřeba, aby bedna byla správně a pečlivě usazena. Právě bedna umožní rybáři dostat se co nejblíže k vodě. Správné usazení bedny musí být takové, aby byla ve vodorovné poloze kolmo a co nejblíže k vodě. Rybář na ni sedící by měl mít mezi lýtkem a stehnem pravý úhel, přičemž stehno by mělo být ve vodorovné poloze. Nesprávné usazení bedny má za následek nepohodlný rybolov, nepřiměřené namáhání a nepřesnosti v lovu. Každý z nesprávně provedených detailů při instalaci bedny se může při závodě vymstít.
Snad největší předností rybářských sedaček je variabilnost uchycení držáků a podpěr pro pruty, pro nejrůznější misky a přídavné plošiny. Variabilnost těchto uchycení umožňuje vytvoření osobitého systému. Každý rybář má kolem sebe vytvořený jiný systém. Někdo potřebuje odkládat prut nalevo, jiný napravo a pod. Stejně tak někdo přikrmuje levou rukou, někdo pravou. Jasně řečeno, co závodník bere pravou rukou, má být v bedně napravo, co bere levou rukou, naopak nalevo.
Kromě úchytů na pruty jsou na bedně držáky třeba na deštník nebo slunečník či vezírek. K příslušenství lepších beden patří i podlážka na nohy s teleskopickými nohami.
Bedna nejen, že slouží jako stabilní židle, ale zároveň má prostor k uložení věcí. Má různé šuplíky na návazce, široké přehrádky např. na praky, broky, vlasce atd. V bedně je řada šuplíků na navázané systémy. Velkou předností šuplíků jsou magnetické pojistky, takže se šuplík samovolně neotevře.
Propracovaný systém věcí kolem sebe je při závodě velice důležitý. Závodník musí mít vše na dosah ruky. Nemusí vstávat ze sedačky, aby si něco podal – má takto vše po ruce a neztrácí drahocenný čas. Ve finále takto ztracený čas může znamenat ztrátu dobrého umístění. Prostě bez pořádné bedny se závodník neobejde.
Další předností bedny může být i její mobilnost. Některé bedny mají variantu přídavných koleček. Když je potřeba ujít delší kus cesty, nasunou se jednoduše na bednu kolečka a jednoduchá řidítka. Bedna potom slouží jako vozík, na který se dá naložit i ostatní bagáž.
Jiné bedny mají v horní palustrované části, na které se sedí ,vyhloubený žlábek, do kterého je možné zastrčit konec děličky tak, že závodník děličku jen lehce přidržuje oběma rukama a vlastně ji přisedává. Řada závodníků tuto variantu využívá.
Cena sedaček je různá a je odstupňovaná především množstvím možností různých variací. K základní sestavě se dá dokupovat řada doplňků. Jednoduchá lehoučká plastová sedačka s teleskopickými nožkami je vhodná i pro běžné rybáře a zejména pro děti začínající se závodním rybolovem. Cena plastové sedačky bývá okolo 3.000,- Kč. Taková bedna je vhodná nejen pro lov na děličku, ale pro každého plavačkáře, ať loví na jakýkoliv prut nebo pro vyznavače lovu na feeder. Cena nejšpičkovějších sedaček z řady novinek je samozřejmě vyšší. Nabídka je taková, že každý si může vybrat doslova na míru z nepřeberného množství variant šuplíků, boxů, odkládacích plat, držáků a nejrůznějších doplňků. Nejkvalitnější sedačky jsou vyrobeny z hliníku a uhlíku a mají dlouhou životnost.

Coral - 4C8PN00CR
hh

Na závěr rekapitulace toho, proč sportovní rybář sedačku potřebuje:

• Sedačka umožňuje rybáři usadit se co nejblíže u vody. Teleskopické nohy umožní vyrovnat nerovnosti terénu a vytvořit si pevné zázemí.
• Sedačka umožní pohodlné a zdravé sezení zejména těm, které pobolívají záda.
• Sedačka, byť nejjednodušší, umožňuje pohodlný lov na děličku i ostatní druhy prutů.
• V sedačce máte po ruce veškeré věci. Prostě víte, v kterém šuplíku co najdete.
• Na sedačcce máte upevněny veškeré podpěry a úchyty na pruty, na deštník či slunečník nebo vezírek, úchyty na přídavné plošiny a nic nemusíte  zapichovat do země.
• Ze sedačky můžete vytvořit pojízdný vozík, naložit bagáž a dojet na správné místo.

Oceníte sami, až si na ni sednete a zdoláte několik ryb.

Lovu zdar !

Mgr. Tamara Heidenreichová